Zemplínsky majáles

Zemplínsky majáles je najväčšou akciou klubu v roku. V roku 1996 zorganizovalo predstavenstvo klubu v poradí I. Zemplínsky majáles. Potom každý rok tradícia pokračovala. V roku 2012 sa uskutočnil XVII. Zemplínsky majáles. Obyvatelia Košíc vždy poslednú májovú sobotu môžu na Hlavnej ulici doobeda obdivovať umenie folklórnych súborov a skupín zo Zemplína.

Ich počet sa pohybuje okolo 15 - 20 s počtom od 300 - 500 účinkujúcich. Akcia pokračuje večer stretnutím rodákov- „Zemplínsky bál“  v niektorom z košických  hotelov, kde sa vtedy zíde vyše 400 Zemplínčanov. K významným hosťom patria predstavitelia KSK, primátori zemplínskych miest, predstavitelia mesta Košice, zástupcovia klubov Zemplínčanov z Bratislavy, Banskej Bystrice, aj z Clevelandu z USA. Pozývaní sú tiež zástupcovia klubov Čechov, Gemerčanov, Bulharov, Rusínov a Ukrajincov pôsobiacich na území Košíc.

 

Kračun na valale

Akcia klubu, ktorá je organizovaná vždy tesne pred vianočnými sviatkami. Ide o predvianočný program zostavený z tradičných vinšovačiek, spevov, tancov a zvykov od Ondreja až po Troch kráľov.

V ten večer sa všetci prítomní dokážu nádherne naladiť na príchod najkrajších sviatkov roka, dokážu viac než inokedy precítiť spolupatričnosť k rodnému Zemplínu. Prvý Kračun bol v r. 1997 v Štátnom divadle v Košiciach. Pripravilo ho Košické folklórne štúdio. V roku 1998 bol v Jumbo centre a program pripravil Dom matice slovenskej z Michaloviec. V roku 1999 vo Ferrocentre, program uviedlo Mestské kultúrne stredisko z Vranova nad Topľou. V roku 2000 vo Ferrocentre, program pripravilo Vihorlatské osvetové stredisko v Humennom. V ďalších rokoch sa potom jednotlivé kultúrne centra striedali so svojim programom. V roku 2005 bol takýto predvianočný večer venovaný 10. výročiu založenia klubu. V roku 2006 sa v decembri uskutočnilo predstavenie divadelnej hry „Ženský zákon" v „zemplinčine“. V roku 2007 klub spolu s nadáciou Humanita pre život usporiadal benefičný vianočný koncert pre postihnuté deti. V roku 2012 pripravila program FS z obce Vinné.

 

Športovo spoločenský deň

Tradíciu – stretávať sa s rodinami pri športovom zápolení členov klubu sme založili v r. 1999. Od tej doby v polovici septembra sa stretávali rodáci zo Zemplína v rekreačnom zariadení Zlatá Idka. Od roku 2004 sme sa stretávali v rekreačnom zariadení na Bukovci. Od roku 2007 až doteraz to už bolo v rekreačnom zariadení USS Košice v Medzeve. Súťaž v nohejbale pre mužov, súťaže pre deti a ženy so záverečným udeľovaním cien víťazom, navodzuje dobrú atmosféru, upevňujú vzťahy. Posedenie pri ohni s ochutnávaním gulášu a dobrých vín, nôtenie zemplínskych pesničiek a počúvanie dobrých vtipov – to je atmosféra, ktorú si účastníci podujatia vytvárajú sami.